Izolácia vonkajšej fasády
Izolácia vonkajšej fasády v 11 krokoch2019-01-22
Zateplenie
Otázka ohľadom článku
Chceli by ste sa dozvedieť viac? Pýtajte sa!Vyžiadajte si cenovú ponuku
Máte záujem o produkt v článku?Čítajte is viac podobné
Chceli by ste čítat viac podobné? Dáme Vám vedieť!Izoláciu vonkajšej fasády svojho domu pomocou izolačných dosiek si môžete urobiť sami jednoducho v 11 krokoch. Vysvetlíme vám, ako na to, aké materiály a náradie potrebujete a na čo by ste mali dávať pozor pri montáži a spracovaní izolačných dosiek. Dobrá izolácia vonkajších stien pomocou izolačného materiálu nielenže zvýši energetickú úspornosť vášho domu, ale prispieva aj k príjemnej klíme v miestnosti. Skôr než začnete s izoláciou fasády, vyžaduje sa podrobné plánovanie.. Poraďte sa s odborným poradcom vo svojej predajni OBI. Okrem toho pri všetkých materiáloch bezpodmienečne dodržiavajte pokyny od výrobcu a pokyny na spracovanie.

Krok 1 - Príprava podkladu pred izoláciou
Pred začiatkom prác dôkladne vyčistite všetky podklady. Plochy musia byť priľnavé, rovné, suché, bez mastnoty, prachu a námrazy. Chybné miesta opravte vhodnou murovacou alebo omietkovou maltou. Pri silno pijavých podkladoch alebo podkladoch, z ktorých sa drobí piesok, sa odporúča naniesť pomocou maliarskeho valčeka alebo štetcavrstvu základného náteru (penetračný náter).

Krok 2 - Montáž soklových profilov na izoláciu vonkajšej fasády
Určite vodorovnú výšku soklového profilu a zakreslite ju. Musí sa nachádzať minimálne 30 cm nad úrovňou terénu. Odporúčame v tomto kroku použiť pomocnú latku: Položte na ňu profil, vyvŕtajte každých 50 cm otvory pre hmoždinky a profil pripevnite pomocou zarážacích hmoždiniek. Dbajte na to, aby ste medzi jednotlivými styčnými plochami profilov nechali medzeru 2 až 3 mm. Na rohoch budovy vykonajte úkosové rezy (45 stupňov).

Krok 3 - Nanášanie lepidla na izolačné dosky
Zmiešajte lepidlo podľa pokynov od výrobcu a pomocou naberačky ho naneste po obvode izolačnej dosky v spáde smerom k okrajom. Umiestnite šesť dávok naberačky dovnútra obvodovej časti izolačnej dosky. Izolačná doska by mala byť pokrytá lepidlom na 60 % plochy. Na medzikusoch rozotrite rovnomerne obsah jednej naberačky pomocou ozubenej stierky (s 10 mm zúbkami).

Krok 4 - Nasadenie izolačných dosiek na vonkajšiu fasádu
Izolačné dosky nasadzujte na fasádu naklopením dosky a jemnými údermi hladidla ju celkom upevnite. Dosky klaďte tak, aby styčné miesta ostali čisté, a rady dosiek nasadzujte s minimálne 20 cm presahom. Na rohoch domu klaďte dosky tak, aby trochu prečnievali (približne 5 mm hrúbky lepidla) a jednotlivé dosky navzájom spojte. Dbajte na to, aby styčné miesta ostali bez lepidla.

Krok 5 - Izolácia otvorov v stene
Skôr než začnete lepiť izoláciu na okná, nalepte vhodnú tesniacu pásku na rámy a parapetu a takisto okolo a pod parapetu a medzi parapetu a izolačnú dosku.
Presne odmerajte vkladané kusy izolačných dosiek a narežte ich. Rohy otvorov sa musia vždy nachádzať vnútri izolačnej dosky v tvare písmena L. Zabráňte vzniku krížových škár.

Krok 6 - Vloženie tanierových hmoždiniek medzi izolačné dosky
Upevnite tanierové kotvy pomocou hmoždiniek na rohoch izolačných dosiek: Hmoždinky vsaďte uprostred dlhých hrán a v horizontálnej stredovej osi. Hĺbka vŕtaných otvorov by mala zodpovedať dĺžke hmoždinky 1 až 1,5 cm. Na vyvŕtanie otvorov použite hĺbkový doraz a tanierové hmoždinky zatlčte kladivom tak, aby lícovali s povrchom a mohli ste ich ukotviť príslušným rozperným klincom.

Krok 7 - Montáž rohových uholníkov na vystuženie
Rohy domu, otvory okien a dverí zabezpečte pomocou rohových uholníkov proti poškodeniu nárazmi. Naneste lepidlo a rozotrite ho pomocou stierky (8 mm). Uholník vyrovnajte a pletivo (perlinku) kompletne zapusťte do lepidla. Rovnakým spôsobom postupujte pri špaletách a prekladoch okien a dverí, pričom ale okrem toho vystužte rohy diagonálnymi vystuženiami z armovacieho pletiva.

Krok 8 - Nanesenie stierkovej hmoty na izolačné dosky vonkajšej fasády
Teraz môžete zdola nahor nanášať jednotlivé pásy stierkovej hmoty. Vrstva stierkovej hmoty by mala byť hrubá minimálne 4 mm. Vrstvu stierkovej hmoty zvislo rozotrite zúbkovanou špachtľou (6 alebo 8 mm zúbky).

Krok 9 - Zapracovanie pletiva a stiahnutie
Teraz pomocou hladidla zapracujte pletivo (perlinku) smerom zhora nadol . Pozor, aby sa nevytvorili záhyby. Jednotlivé pásy musia mať po stranách presah minimálne 10 cm.
Na záver celú plochu stiahnite hladidlom a pásy pletiva na dolnom konci odrežte pomocou rezacieho nožíka.

Krok 10 - Základný náter a natiahnutie omietky
Po dôkladnom zaschnutí celej plochy v súlade s pokynmi výrobcu môžete začať nanášať základný náter: Rozmiešajte v čistej maltovačke omietku a natiahnite ju pomocou nerezového hladidla na hrúbku zrna. Pritom je dôležité, aby ste prácu neprerušovali, tzn. aby ste pracovali za vlhka.

Krok 11 - Štruktúrovanie omietky
Na záver sa môže stena štruktúrovať penovou gumou (hrubá omietka) alebo plastovým odzrňovačom (mníchovská drsná omietka). Na optické vylepšenie natrite soklové profily (zväčša s cementovo-maltovou omietkou) alebo na ne naneste dekoratívnu omietku z pestrofarebných kamienkov.
Izolácia vonkajšej fasády domu vo vlastnej réžii nepredstavuje pre zbehlého remeselníka žiaden problém. Ak máte aj napriek tomu otázky o výrobkoch, náradí alebo pracovných postupoch, zastavte sa vo svojej predajni OBI - my vám radi poradíme.